www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA arrow AKTUALNOŚCI arrow 2016
niedziela, 05 grudnia 2021
 
 
Menu główne
STRONA GŁÓWNA
AKTUALNOŚCI
INFORMACJE
DZIAŁALNOŚĆ
KOLEKCJE
HISTORIA
ZWIEDZANIE
INDEX SEMINUM
GALERIA ZDJEĆ
PROJEKTY I SPONSORZY
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 33
Odnośniki: 0
odwiedzających: 321029
2016 Drukuj E-mail

Wielki Dzień Pszczół 2016 poza nami


W ramach imprezy Dni Otwarte Ogrodu Roślin Leczniczych GUMed. zachęcaliśmy do spaceru w otoczeniu roślin z bogatej kolekcji naszej placówki i jednocześnie pogłębienia swojej wiedzy o leku roślinnym. Tematyka imprezy skupiała się wokół leczniczych roślin wykazujących działanie obniżające poziom cukru we krwi. Przedstawione zostały spośród gatunków egzotycznych m.in. Momordica charantia z rodziny Cucurbitaceae oraz Gymnema sylvestris z Asclepiadaceae, natomiast z występujących w naszej strefie klimatycznej m.in. Galega officinalis i Phaseolus vulgaris z Fabaceae oraz Morus alba z Moraceae. Omówiono właściwości lecznicze i zastosowanie wymienionych surowców w fitoterapii na tle ich składu chemicznego.
20 maja 2016 (piątek) braliśmy udział w:

IX Medyczny Dzień Nauki 2016 w Collegium Biomedicum w Gdańsku przy ul. Dębinki 1 (CBM).

Podczas imprezy na stoisku zatytułowanym Rośliny chronione źródłem leków” umieszczonym w holu CBM przedstawialiśmy właściwości lecznicze wybranych gatunków roślin chronionych oraz ich skład chemiczny, ze wskazaniem aktualnie dostępnych na rynku leków roślinnych. Prezentacja dotyczyła m. in. surowców otrzymywanych z mącznicy (Arctostaphylos uva-ursi), arcydzięgla (Angelica archangelica), malin (Rubus sp.), rosiczek (Drosera sp.), kocanek (Helichrysum arenarium), arniki (Arnica montana), czy pierwiosnki (Primula elatior).

Uczestników zapoznaliśmy z aspektami oceny i klasyfikacji materiału roślinnego – świeżego i wysuszonego, jako jednej z metod badania tożsamości i jakości surowców leczniczych (ziół) oraz analizy niektórych właściwości fizykochemicznych substancji czynnych obecnych w prezentowanych roślinach.

Wskazywaliśmy także zagrożenia dla występowania niektórych roślin chronionych na obszarze naszego kraju, wynikające ze zbioru surowców do celów leczniczych ze stanowisk naturalnych dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego.

http://medycznydziennauki.gumed.edu.pl/

oraz na:

VIII edycję akcji „Bioróżnorodność – poznaj by zachować” w godz. 10-14 do Parku Kolibki w Gdyni Orłowie stoiska pt.Pospolite rośliny olejkowe w kuchni i w aptece”.

Tematem stoiska były warsztaty związane z popularnymi roślinami olejkowymi: miętą, rumiankiem, melisą i tymiankiem. Omawiano zagadnienia występowania w stanie naturalnym poszczególnych gatunków oraz pozyskiwania odmian hodowlanych do celów spożywczych, jako popularnych przypraw. Przygotowane materiały edukacyjne dotyczyły charakterystyki surowców roślinnych w zakresie prawidłowego rozpoznawania oraz składu chemicznego decydującego o zastosowaniu w lecznictwie oraz przemyśle spożywczym. Omówiono różnice między gatunkami służącymi do otrzymywania leku roślinnego a odmianami dostępnymi, jako przyprawy. Przedstawiono sposoby pozyskiwania i stosowania powyżej wymienionych roślin w warunkach domowych i do celów leczniczych, z uwzględnieniem leczniczych produktów roślinnych.

więcej informacji:

Piątek - https://www.facebook.com/events/462329407299363/  
Sobota: https://www.facebook.com/events/863010247136363/

 
 
wstecz
 
Top! Top!