www.mamboteam.com
 
STRONA GŁÓWNA arrow AKTUALNOŚCI arrow 2014
niedziela, 05 grudnia 2021
 
 
Menu główne
STRONA GŁÓWNA
AKTUALNOŚCI
INFORMACJE
DZIAŁALNOŚĆ
KOLEKCJE
HISTORIA
ZWIEDZANIE
INDEX SEMINUM
GALERIA ZDJEĆ
PROJEKTY I SPONSORZY
Statystyka
Użytkownicy: 2
Nowości: 33
Odnośniki: 0
odwiedzających: 321025
2014 Drukuj E-mail

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania
podczas XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki, 22 maja 2014

W tej edycji imprezy pracownicy Katedry i Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych GUMed zaprezentują swoje stoiska w dwóch miejscach:

na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (Collegium Biomedicum GUMed, ul. Dębinki 1, Gdańsk) w ramach Medycznego Dnia Nauki przedstawimy właściwości lecznicze wybranych gatunków roślin chronionych oraz ich skład chemiczny, ze wskazaniem aktualnie dostępnych na rynku leków roślinnych. Prezentacja obejmie m. in. surowce otrzymywane z bluszczu (Hedera helix), malin (Rubus sp.), rosiczek (Drosera sp.), konwalii (Convallaria maialis), kocanek (Helichrysum arenarium), arniki (Arnica montana), czy pierwiosnków (Primula sp.).
Uczestników zapoznamy z aspektami oceny i klasyfikacji materiału roślinnego – świeżego i wysuszonego, jako jednej z metod badania tożsamości i jakości surowców leczniczych (ziół) oraz analizy niektórych właściwości fizykochemicznych substancji czynnych obecnych w prezentowanych roślinach.
Wskażemy także zagrożenia dla występowania niektórych roślin chronionych na obszarze naszego kraju, wynikające ze zbioru surowców do celów leczniczych ze stanowisk naturalnych dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: http://medycznydziennauki.gumed.edu.pl/

oraz

na Targu Rakowym (w bliskim sąsiedztwie pomnika Marii Konopnickiej), na stoisku pt. Pokrzywa na rabaty czyli pożyteczne dla zdrowia „chwasty”.
Pracownicy Katedry i Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych, od godz.12.00 do 18.00 będą przybliżyć zainteresowanym właściwości lecznicze, znaczenie w ekosystemie miejskim czy wykorzystanie w kuchni nielubianych, niemile widzianych roślin na naszych grządkach i trawnikach, jakimi są, tytułowa pokrzywa zwyczajna Urtica dioica oraz jasnota biała Lamium album, mniszek lekarski Taraxacum officinale czy babka zwyczajna Plantago major.

Tegoroczne stoiska, warsztaty oraz gry, z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej, zorganizowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej przy Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych w Gdańsku odbywać się będą pod wspólną nazwą „Przyroda jest w mieście”.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej przy Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych w Gdańsku: http://www.ciee-gda.pl.

Otwarte Dni Ogrodu

Termin „olejek eteryczny” kojarzony jest powszechnie z przyjemnym zapachem najczęściej pochodzenia roślinnego. Bardzo popularnym obecnie jest korzystanie z właściwości zapachowych roślin w różnej formie, chociażby dodatku olejków eterycznych do nawilżaczy powietrza czy kominków aromaterapeutycznych. Olejki eteryczne czy też surowce roślinne je zawierające są nie tylko wykorzystywane ze względu na charakterystyczny dla nich bukiet zapachowy, posiadają one również właściwości lecznicze związane ze związkami chemicznymi stanowiącymi ich składniki. We florze krajowej najbardziej znanych przedstawicieli roślin olejkowych można znaleźć w rodzinie wargowych Labiatae (Lamiaceae). Należą do nich m. innymi: bazylia, cząber, lawenda, macierzanka, majeranek, melisa, mięta, oregano, szałwia i tymianek – rośliny popularne jako przyprawy.


Na organizowanych w tym roku przez pracowników Katedry i Zakładu Farmakogozji z Ogrodem Roślin Leczniczych Dniach Otwartych tematem przewodnim będą rośliny z rodziny wargowych jako składniki leczniczych produktów roślinnych wykorzystywanych w fitoterapii chorób dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Przygotowane prezentacje multimedialne, tematyczne stoiska naukowe oraz wycieczki po ogrodzie, a dla najmłodszych konkursy plastyczne i zabawy będą okazją do rozszerzenia wiedzy o roślinach leczniczych, chronionych i surowcach olejkowych w połączeniu z relaksem w otoczeniu zieleni i będącej w rozkwicie przyrody.


Serdecznie zapraszamy.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ogrodu Roślin Leczniczych: www.orl.gumed.edu.pl


Organizatorzy:
Katedra i Zakład Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych
Wydział Farmaceutyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny
Al. Gen. J. Hallera 107, 80-416 Gdańsk
Kontakt: 349-15-58 lub 349-19-61, Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Dofinansowano z DUN

 
wstecz   dalej »
 
Top! Top!